Resimler

Resimler

Posta Güvercin Yarışlarında Şampiyon Olmak

Posta güvercin yarışlarında şampiyon olmak uzak bir hayal değil. Doğru metotlarla siz de bu başarıyı kolaylıkla elde edebilirsiniz.

Tamam ama nasıl diye soranlara, aslında gözümüzün önünde olan ama çoğumuzun düşünemediği, çok basit bir örnek vererek başlayalım;

Posta güvercin yarışlarında dünyaca ün salmış yetiştirici olan Emiel Denys, André Vanbruaene, Dirk Van Dyck, Kees Bosua, Koopman ve Janssen gibi isimleri düşünün. Nasıl oluyor da bu isimlerin yetiştirdiği güvercinler katıldıkları her yarıştan dereceyle dönüyorlar? Ya da ülkemizden çok iyi bir örnek olarak Ramazan Hoca’dan bahsedelim… Büyük bir kesim tarafından ekol kabul edilen Ramazan Hoca ne yapıyor da bu kadar sağlıklı, güçlü ve yetenekli kuşlara sahip oluyor ve onun kuşları her posta güvercin yarışlarında nasıl şampiyon oluyor? Acaba bu insanlar çok mu şanslılar?

Cevaplayalım,
Güvercin yetiştiriciliğinde büyük başarılar elde etmiş bu insanların hepsi özel metotlar uyguluyorlar arkadaşlar. Dopingden bahsetmiyoruz. Bir güvercini satın alım aşamasından başlayan ve güvercin hayatının sonuna kadar devam eden besleme, bakım, idman gibi konularda uyguladıkları özel metotlardan bahsetiyoruz. Ramazan Hoca 26 yıllık güvercin yetiştiriciliği hayatının neredeyse ilk beş senesini boşa geçirdiğini, sonraki beş senede var olandan farklı şeyler yapması gerektiğini anladığını, sonraki beş senede olayı çözmeye başladığını ve deneme yanılma yoluyla bir şeyler bulmaya başladığını söylüyor. Toplam 15 senenin sonunda başarının kaymağını yemeye başladığını da ekliyor. Yukarıda sıraladığımız Belçikalı, Hollandalı dünyaca ünlü yetiştiricilerle olan tanışıklığı ve bilgi alışverişi içinde olmalarının da başarılarına çok şey kattığını ekliyor.

Kendisinin kilit sözlerinden biri şu;

Anne ve babası ne kadar yetenekli olursa olsun, güvercinlere hak ettiği gibi bakmıyor ve de doğru metotları uygulamıyorsanız onlardan başarı beklemek yapacağınız en son şey olmalı.

Özetle arkadaşlar;
Ülkemizde birçok güvercin besleyen kişinin zannettiği gibi ‘Kısmet, tesadüf ederde elimize iyi kuş gelirse, o zaman şampiyon oluruz’ diye bir durum yok. Bu kaderciliği bırakıp, işin ötesine geçmeye çalışan güvercin yetiştiricileri emeklerinin karşılığını bir süre sonra almaya başlıyorlar.

Posta güvercin yarışlarında bir ya da bir kaç güvercini şampiyon yapabilirsiniz, hiç endişe etmeyin. Yapmanız gereken tek şey güvercin seçimi, güvercin eğitimi, güvercin bakımı gibi konularda ustaların uyguladıkları püf noktalarını bilmek.

ŞANLIURFA POSTA GÜVERCİNİ SEVENLER VE YETİŞTİRENLER DERNEĞİ